Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše

AKCE doprava po ČR již od 89 Kč, ZDARMA při nákupu nad 2000 Kč.
Nákupní košík (0 / 0,- Kč) | Přihlášení | Registrace

3D tisk v medicíně

16. 9. 2014 Významná pomoc v protetice.

O 3D tisku se začíná čím dál více mluvit i v souvislosti s medicínským využitím, kde našel další uplatnění díky nízkým nákladům oproti dosud běžným způsobům výroby protetik.

V roce 2013 například svět obletěla zpráva o Angličanovi Paulu McCarthym, který vytiskl svému synovi robotickou protézu na domácí 3D tiskárně. K tomu mu stačil návod, který našel na internetu. Jeho syn se narodil bez prstů na jedné ruce a díky vytištěné mechanické protéze mohl poprvé uchopit nejrůznější předměty, což výrazně zlepšilo jeho kvalitu života. Cenu takto vyrobené protézy McCarthy vyčíslil na pár amerických dolarů.

To vedlo k dalšímu využití této technologie, která je hlavně v dětské protetice převratná. Důvod je prostý, děti ve vývinu musejí často měnit protézy, jelikož po velice krátké době jim již nevyhovují. Pokud úprava stávající již není možná, musí se nahradit novou, jejíž cena se pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Cena náhrady vytvořené 3D tiskem je přitom desetinová a nyní si některé z nich dokáží pacienti vytisknout sami doma.

 

Zdroj: 3ders.org